Wigilia Paschalna

Wieczorna Liturgia Wigilii Paschalnej to punkt kulminacyjny całego Triduum Paschalnego. Jest zwana „Matką” wszystkich Liturgii całego roku, gdyż w swojej istocie upamiętnia cud wszechczasów – zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jej dostojeństwo i piękno wyraża głęboka symbolika sprawowanych obrzędów. W naszej parafii o godzinie 21 rozpoczęliśmy celebracje Wielkosobotnią. W całkowitym mroku został rozpalony ogień. Jego poświęcenia dokonał przewodniczący Liturgii – Ksiądz Proboszcz Józef. Od niego zapłonął paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Dalej mogliśmy wsłuchać się w treść Orędzia Wielkanocnego – Exultetu. Po orędziu nastąpiła Liturgia Słowa. Dziewięć czytań (7 ze Starego Testamentu i 2 z Nowego; wraz z Ewangelią) ukazało działalność Boga na przestrzenie całej Historii Zbawienia-od stworzenia świata, aż po zmartwychwstanie. Każde czytanie przygotował przedstawiciel poszczególnych grup parafialnych. Kolejnym elementem była Liturgia Chrzcielna. Podczas tego obrzędu przyzywaliśmy wstawiennictwa naszych niebiańskich patronów poprzez śpiew Litanii do wszystkich świętych. Paschał został zanurzony do naczynia z wodą przy jednoczesnym śpiewie odpowiedniej modlitwy po to, aby woda została uświęcona. Na pamiątkę naszego chrztu uroczyście zostaliśmy pokropieni wodą święconą. Przedostatnim elementem była Liturgia Eucharystyczna. Po niej wyruszyliśmy na Procesję Rezurekcyjną. Podczas niej zabrzmiały szczególnie słowa: „Pan rzeczywiście zmartwychwstał”.  Na zakończenie Ks. Proboszcz skierował do wszystkich parafian i gości życzenia wielkanocne.

Zdjęcia z Uroczystości dostępne są w galerii.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.