Brak komentarzy

Rekolekcje dla kandydatów do bierzmowania

Tegoroczne rekolekcje przygotowujące uczniów klas trzecich i ósmych do przyjęcia sakramentu bierzmowania przebiegały w szczególnej atmosferze i okolicznościach za sprawą 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rekolekcje, w Niepodległej, spędziliśmy w samym Jej sercu – Warszawie, nad Wisłą, w Żelazowej Woli, Niepokalanowie oraz w Rostkowie- na ogólnopolskiej pielgrzymce młodzieży. Miejscem naszego noclegu, skupienia i modlitwy był Ośrodek Fundacji S.O.S Obrony Życia Poczętego „Dolina Słońca” w Kampinoskim Parku Narodowym. Tu, w otoczeniu pięknej natury, odbywaliśmy konferencje, integrowaliśmy się i pogłębialiśmy wiarę. Patriotyczno- modlitewny szlak dostarczał wielu różnorodnych i jednocześnie pozytywnych wrażeń.

            Pierwszym punktem programu była Warszawa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Stadionu Narodowego, gdzie wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy cały potężny obiekt. Największych emocji zwiedzającym dostarczyły szatnie kadry narodowej oraz loże VIP-ów. Po dawce sportowych wrażeń przyszedł czas na zwiedzanie Sejmu. W poważnej i zdyscyplinowanej atmosferze przeszliśmy piękny gmach, wysłuchaliśmy ważnych informacji od pani przewodnik i przysłuchaliśmy się obradom Sejmu. Powaga miejsca nieco onieśmielała zwiedzających, ale też okazała się bezcennym doświadczeniem dla naszych młodych Polaków. Poważny ton zachowany też został przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ksiądz Wojciech przybliżył grupie historię i wagę miejsca, wskazał pomnik Smoleński i Krzyż, a zmiana warty dodatkowo przykuła uwagę młodzieży. Zmęczeni, ale zadowoleni, wyruszyliśmy na miejsce noclegu, do Puszczy Kampinoskiej. Po godzinie jazdy byliśmy na miejscu, z dala od cywilizacji, na pięknej słonecznej polanie. Miejsce sprzyjało modlitwie i rozważaniom, kształtowaniu dojrzałości chrześcijańskiej. Diakon Piotr Pudło, nasz absolwent, głosił konferencje, dzielił się swoimi doświadczeniami, umacniał w duchu wiary młodzież i wychowawców, opiekował się swoimi młodszymi kolegami i koleżankami.

            Spływ kajakowy rzeką Bzurą do Wisły rozpoczął drugi dzień rekolekcji. Wyruszyliśmy spod pomnika upamiętniającego ofiary bitwy. Tu właśnie w dniach od 9 do 18 września 1939 roku rozegrała się największa bitwa w czasie Wojny Obronnej Polski 1939. Bitwa nad Bzurą, chociaż zakończyła się klęską, spełniła ważne zadanie- zdezorganizowała niemieckie natarcie w kierunku Wisły i odciążyła już oblężoną Warszawę. 2-godzinny spływ kajakowy niemal dla wszystkich uczestników okazał się pierwszą tego typu atrakcją w życiu. Odważne podejście podopiecznych oraz spora dawka energii i relaksu sprawiły, że atrakcyjnie i „z niespodziankami” minął czas na rzece. Po obiedzie cała grupa wyruszyła do Żelazowej Woli, miejsca związanego z największym polskim kompozytorem Fryderykiem Chopinem. Zwiedziliśmy dom urodzenia Fryderyka Chopina, posłuchaliśmy koncertu i pospacerowaliśmy alejkami parku. Piękna słoneczna pogoda i przepiękne ogrody stanowiły doskonały plener zdjęciowy oraz wspaniale relaksowały gości Żelazowej Woli. Niepokalanów był kolejnym punktem programu. Tu odprawiona została msza święta w kaplicy Świętego Maksymiliana Kolbe. Po mszy obejrzeliśmy pierwszą celę św. Maksymiliana, w której założyciel klasztoru mieszkał aż do wyjazdu na misje do Japonii w 1930r. Zwiedziliśmy też muzeum  Maksymiliana Marii Kolbego i pomodliliśmy się w Bazylice Mniejszej w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój.

            Trzeci i ostatni dzień rekolekcji do obiadu spędziliśmy w ośrodku. Był to czas modlitwy, rozważań, wspólnej zabawy i integracji, a także przygotowania do 36. Pielgrzymki Dzieci i Młodzieży Przasnysz-Rostkowo „KOSTKA znaczy WIĘCEJ!”. Po dwugodzinnej podróży dotarliśmy na plac przy sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Młodzież uczestniczyła w dwugodzinnym programie ewangelizacyjnym energicznie i atrakcyjnie prowadzonym przez Księży Jezuitów oraz we mszy świętej, której przewodniczył J. E. Ksiądz Biskup Mirosław Milewski. Pielgrzymkę zakończyliśmy przy rytmach muzycznych zespołu FRAGUA.

            „Wszystko, co dobre, szybko się kończy”- możemy przytaknąć znanemu powiedzeniu i w nadziei oczekiwać podobnych wrażeń. Jesteśmy przekonani, że był to bezcennie spędzony czas, który przyniesie dobre owoce w postaci dojrzałych katolików i patriotów.

            Organizatorem tych pięknych rekolekcji był ksiądz Wojciech Zając, nauki głosił diakon Piotr Pudło, opiekę sprawowali wychowawcy-Wiesława Drewniak i Jan Jędzura.

GALERIA

Wiesława Drewniak

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.