Brak komentarzy

„Młodzi nie są przyszłością, ale Bożym teraz”

„Młodzi nie są przyszłością, ale Bożym teraz”  Papież Franciszek, XXXIV ŚDM Panama 2019

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży odbyły się pod hasłem „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie, według słowa Twego”. Papież Franciszek podczas homilii na Mszy św. Posłania wzywał młodzież, by wzięła udział w Bożym teraz, by tak jak Maryja byli gotowi oddać się Bogu nie jutro, ale tu i teraz, i w sposób wyznaczony przez Boga.

Ta pielgrzymka młodych jest sposobem na ożywienie Kościoła, dla wielu jest to czas nawrócenia lub pomoc w wyborze drogi życiowej. Młodzież ma okazję poznać kulturę, obyczaje kraju, w którym ŚDM się odbywają, ale przede wszystkim ma możliwość spotkania z innymi ludźmi, rozmowy i wspólnej modlitwy.

Nasza parafia miała aż 2 reprezentantów, rodzeństwo: Magda i Przemek Kotuła. Z racji na odległość Panamy od Polski (ok.10 000 km) w ŚDM uczestniczyło tylko 700 tys. pielgrzymów, dla porównania w Krakowie było 3,5 mln.

-„Mieszkaliśmy u rodzin, najpierw przez 5 dni w diecezji Chitre, a następnie przez prawie 2 tyg. w stolicy, w Panamie. Rodziny te okazywały nam wielką miłość. Mimo trudności w komunikacji, gdyż niewiele osób mówiło po angielsku, a tylko po hiszpańsku potrafiliśmy się wspólnie modlić i porozumiewać. Modliliśmy się w 2, czasem w 3 językach i nikt nie musiał mówić, że było to „Ojcze nasz..”, każdy wiedział o co chodziło. Wielokrotnie mówiono do mnie, że jestem ich synem, członkiem rodziny, w domu leżała otwarta Biblia i panowała atmosfera życzliwości i zaufania. „ –wspomina Przemek

-„Mieliśmy okazję zobaczyć Papieża Franciszka, porozmawiać z Prymasem Polski Abp. Wojciechem Polakiem, czy z pierwszą damą, Panią Agatą Kornhauser-Duda. Codziennie uczestniczyliśmy w katechezach, modlitwach, adoracjach, oczywiście pamiętaliśmy w modlitwie o całej parafii. Mieliśmy także coś dla ciała, jak gra w piłkę nożną podczas dnia sportu, wspólne tańce, zabawy, czy śpiewy i granie” – relacjonuje Magda

Następne ŚDM odbędą się w Lizbonie w 2022 roku. Nieznane są jeszcze szczegóły tego wydarzenia, ale już teraz zachęcamy do wzięcia udziału, do odpowiedzenia GOTÓW na Boże wezwanie.

Galeria

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.