Brak komentarzy

Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.

Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje ono liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Sobotę – w Wielką Noc

Wielki Czwartek to pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia dwóch nierozdzielnych sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii. W kościołach są odprawiane jedynie uroczyste liturgie Męki Pańskiej, w czasie których odczytuje się Mękę Pańską według św. Jana oraz adoruje Krzyż, któremu oddaje się taką cześć, jak Chrystusowi Eucharystycznemu (poprzez klęknięcie).

Również w Wielką Sobotę Kościół powstrzymuje się od sprawowania Eucharystii. Wierni przychodzą do kościoła, by adorować Chrystusa w Grobie oraz aby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół.

Po zapadnięciu zmroku rozpoczyna się uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej. Należy już ona do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Tym samym otwiera ona pięćdziesięciodniowy okres wielkanocnej radości. Kościół celebruje największe święto roku liturgicznego. Radość z tego święta jest rozciągnięta na osiem dni – Oktawę Wielkanocy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Triduum Paschalnego w naszej parafii.

Wielki Czwartek

Wielki Piątek

Wielka Sobota

Wigilia Paschalna

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.